Blij met elk whatsapp-contact

Je kunt zomaar in een geloofsgesprek belanden, via WhatsApp. "Geen vluchtig over en weer van één of twee appjes, maar een diepgaande uitwisseling van gedachten over geloofsvragen". Dat zegt Dorimieke van de Dool-Venderbos. Ze is kerkelijk werker in Rotterdam-Overschie en afgestudeerd (aan de Christelijke Hogeschool Ede) op een onderzoek naar het gebruik van WhatsApp in pastorale contacten. In contact met tieners deed ze een heel andere ervaring op. "Zij zijn heel kortaf op WhatsApp, reageren hooguit met ja of nee".

In het Nederlands Dagblad van 24 mei 2025 staat een artikel over het onderzoek. Het sprak me aan en ik denk dat wat zij zegt, ook interessant is voor jeugdwerkers die contact hebben met jongeren en jongvolwassenen in de kerk.

Gen Z en Gen Y

De belangrijkste conclusies uit het onderzoek zijn (ik knip en plak uit het krantenartikel):

'Gen Z, uit de categorie 10 tot 20 jaar, moet je niet via WhatsApp lastigvallen met - wat zij noemen - "moeilijke vragen". Ze gebruiken appjes alleen voor pingpongcommunicatie, niet meer dan drie keer over en weer. "Waar spreken we af?" "Oké, daar." "19 uur?" Liever beperken ze de appcommunicatie nog tot het antwoorden op een simpele vraag. Ja of nee.

Voor de Generatie Y, van 25 tot 40 jaar, ligt dat totaal anders. Zij reageren juist positief op de mogelijkheid om over geloofsvragen te appen. Sterker: ze geven daar in veel gevallen zelfs de voorkeur aan, omdat ze in het spitsuur van hun leven weinig tijd hebben voor een afspraak. Het mooie vind ik dat opvallend veel predikanten uit deze generatie positief staan tegenover appcontact met pastoranten.

Wat me verder opviel, is dat predikanten en kerkelijk werkers nog vaak vastzitten in oude gewoonten en gebruiken. Stel: iemand appt een geloofsvraag, of een vraag over een ingewikkelde pastorale situatie, bijvoorbeeld een verslaving of ernstige ziekte. Het merendeel van de pastors reageert dan met: “Zullen we een afspraak maken?” Vaak is de reactie dan afwijzend, met als gevolg dat het contact als een zeepbel uit elkaar klapt. In het ergste geval ben je alles kwijt: geen vervolg van het WhatsApp-contact, maar ook geen fysieke ontmoeting. Fijngevoeligheid is noodzaak, ook in appcontacten.'

Dorimieke vd Dool

Blij met elk whatsapp-contact

Als ik deze conclusies lees, denk ik:
  • Als catecheet of andere jeugd(bege-)leider wil je graag in verbinding staan met jouw jongeren. Whatsapp is daar een prima middel voor, ook als je alleen maar een 'ja' of 'oké' terugkrijgt. Je laat merken dat je aandacht voor hen hebt en dat is belangrijk.
  • Juist is de maanden dat er geen catechisaties of andere jeugd-activiteiten zijn, kun je via Whatsapp contact houden.
  • Met de tieners of jongvolwassenen die niet aan activiteiten deelnemen, kun je prima contact hebben via WhatsApp. Wees daarbij voorzichtig, dring je niet op, maar laat vooral merken dat je er voor hen bent.

Kortom: wees blij met elk whatsapp-contact.

Klik hier om het complete artikel uit het ND te lezen